Péče o dítě – základní informace
Účelem tohoto článku ve stručnosti shrnout, jak probíhá řízení o úpravu péče, styku a výživy k nezletilým dětem. Článek je určen pro osoby procházející řízením o úpravu péče, nebo osobám, které se chystají toto řízení zahájit.
Lidé se velice často dostávají do situace, kdy dojde k rozpadu manželství nebo partnerského vztahu a rodiče nezletilého dítěte se nemůžou domluvit na péči, výživném a/nebo styku. Pokud není mezi rodiči domluva možná, musí v těchto případech autoritativně rozhodovat soud a určit, kdo bude mít nezletilé dítě v péči, jak vysoké bude výživné a případně jak bude upraven styk druhého rodiče s dítětem.
Podle § 907 odst. 1. občanského zákoníku může soud nezletilé dítě svěřit do péče jednoho z rodičů, do střídavé péče, případně i do společné péče obou rodičů. Zatímco péče jednoho z rodičů a péče střídavá jsou využívány často, péče společná je v praxi využívána minimálně, neboť pro takovou formu péče musí existovat specifické podmínky.
Pokud je nezletilé dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů, je stanoveno výživné pouze druhému z rodičů. Výše výživného není zákonem stanovena částkou, existují pouze doporučená výchozí rozmezí pro stanovení výše Ministerstva spravedlnosti. Při výpočtu výživného soud vychází z mnoha faktorů, zejména pak příjem rodiče, dále pak jeho majetek, další vyživovací povinnosti, možnosti a schopnosti a další. Nezletilé dítě může být svěřeno do péče jednoho z rodičů, aniž by soud současně upravoval právo styku druhého rodiče s nezletilým dítětem. Tato možnost je preferována v případech, kdy jsou rodiče schopni se na styku domluvit, je totiž oproti úpravě styku rozsudkem flexibilnější. Pokud ale rodiče nejsou schopni se na styku domluvit, případně jeden z rodičů styk druhému neumožňuje, soud upraví styk ve výroku rozsudku. V takovém případě je upraveno, v jakých dnech má rodič, který nezletilé dítě v péči nemá, právo se s nezletilým dítětem stýkat, kde ho bude přebírat a vyzvedávat. Podle návrhu rodičů soud může rozhodnout pouze o běžném styku (periodický styk většinou označený dnem v týdnu a označením týdne, např. každý pátek v sudém kalendářním týdnu), nebo například i o prázdninovém styku a tak dále.
V případě péče střídavé se rozsudkem upraví, kdy má jaký z rodičů dítě ve své péči, styk se tedy neupravuje, je předem dáno, kdy a kdo nezletilé dítě má. Lidé se však často mylně domnívají, že v takovém případě ani jeden z rodičů neplatí výživné. Pravda je však taková, že soud v takovém případě výživné vyměří oběma rodičům. Je tedy možné, že soud vyměří oběma rodičům stejné výživné a de facto si rodiče platit výživné nebudou (ačkoli pohledávky z výživného na nezletilé dítě nelze vzájemně započíst). Tato situace však není pravidlem. Soud při určování výše výživného, stejně jako u péče jednoho z rodičů, přihlíží při výpočtu k mnoha faktorům, zpravidla tak i v případě střídavé péče bude jeden z rodičů platit vyšší výživné než ten druhý.
Je třeba upozornit, že při rozhodování o výši běžného výživného může soud rozhodovat i o výživném dlužném, a to až za 3 roky zpětně. Často se proto jedná o významnou částku. Navíc nárok na výživné je nárokem dítěte, rodič se ho nemůže vzdát.
Problematika péče, výživy a styku k nezletilému dítěti je velmi komplikovaná, stále se vyvíjející, zejména pomocí soudní judikatury. Není možné celou tuto problematiku do detailu obsáhnout do tohoto článku a ani to není účelem tohoto článku. Účelem tohoto článku je ve stručnosti lidem srozumitelně vysvětlit, na co se v případě takového řízení připravit. Taková řízení bývají nejen složitá po právní stránce, ale často bývají náročná i po stránce psychické. V obou případech je vhodné být v řízení zastoupen advokátem, který je schopen nejen doporučit nejvhodnější řešení po stránce právní, ale i poskytnout rodiči psychickou podporu.
Advokátní kancelář Mgr. Radomila Macka se otázce úpravy péče, výživného a styku k nezletilému dítěti dlouhodobě věnuje. Budete-li mít zájem o konzultaci v advokátní kanceláři, neváhejte se objednat prostřednictvím kontaktního formuláře na webových stránkách.