Stručný úvod do problematiky rozvodu manželství

07/08/2022
Mgr. Radomil Macek

Tento článek je určený lidem připravujícím se na rozvod manželství, případně lidem v procesu rozvodu manželství, které zajímá, jak rozvod manželství probíhá, jak dlouho trvá a na co se připravit.

 

Jako první krok je nutné zvážit, zda skutečně chcete Vaše manželství rozvést a pokud ano, zda to stejně vidí i druhý z manželů. Ani za předpokladu, že oba manželé nadále nechtějí v manželství setrvat, však není jisté, že rozvod proběhne bezproblémově.

Soud může manželství rozvést se zjišťováním příčiny rozvratu manželství (tzv. sporný rozvod) nebo bez zjišťování příčiny rozvratu manželství podle § 757 občanského zákoníku. (tzv. nesporný rozvod). Pokud jsou oba manželé ve shodě, že nechtějí dále v manželství setrvat, bude připojením se k návrhu na rozvod manželství splněna jedna z podmínek tohoto ustanovení. Další podmínky, které je nutné splnit proto, aby soud mohl manželství rozvést bez zjišťování příčiny rozvratu jsou:

  • Manželství ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo nejméně jeden rok a manželé spolu nežijí déle než 6 měsíců,
  • Pokud mají manželé nezletilé dítě, byla soudem schválena dohoda o úpravě poměru k tomuto dítěti po dobu po rozvodu manželství,
  • Manželé se domluvili na úpravě svých majetkových poměrů, bydlení a případně výživného, pro dobu po rozvodu manželství.

Všechny výše uvedené podmínky je nutné splnit kumulativně. Často se proto stává, že manželé jsou ve shodě, že chtějí jejich manželství rozvést. Není výjimečné, že se současně domluví i na péči a výživném k nezletilému dítěti. Problém však často nastává při jednání o majetku. Pokud v rámci řízení o rozvodu manželství manželé současně nevypořádají jejich společné jmění manželů dohodou, soud nemůže podle § 757 občanského zákoníku postupovat a bude muset zjišťovat, zda je manželství skutečně hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, jaké jsou příčiny rozvratu a za tímto účelem vést dokazování.

Pokud manželé nejsou schopni se domluvit na péči o dítě nebo na majetku, neznamená to, že by jejich manželství nemohlo být rozvedeno. Je pravdou, že pokud mají oba manželé zájem se rozvést, soudy málokdy budou rozvodu bránit a ve většině případů nakonec k samotnému rozvodu manželství dojde. Bývalým manželům však v takovém případě zůstane zaniklé, ale dosud nevypořádané společné jmění manželů, které budou muset vypořádat po rozvodu manželství samostatně. Nedojde-li ani po rozvodu k dohodě o vypořádání již zaniklého společného jmění manželů, musí bývalí manželé zahájit řízení o jeho vypořádání. V porovnání s řízením o rozvodu je toto řízení daleko delší, složitější i nákladnější. Vypořádání společného jmění dohodou již v rámci rozvodového řízení je proto ku prospěchu oběma manželům a je třeba k tomu při jednání přihlédnout. Neuzavřou-li manželé dohodu v rámci řízení o rozvodu, ani do 3 let po právní moci rozsudku o rozvodu manželství a ani v této lhůtě nezahájí řízení o jeho vypořádání u příslušného soudu, vypořádá se zaniklé společné jmění manželů fikcí podle § 741 občanského zákoníku. Je tedy nanejvýš důležité mít tuto lhůtu v paměti, poté už není možné společné jmění vypořádat.

Ačkoli nebývá samotné řízení o rozvodu manželství nikterak komplikovaným řízení, je přesto vhodné mít v tomto řízení právního zástupce. I průběh tohoto řízení může mít své konsekvence v případných řízeních o vypořádání společného jmění manželů, či třeba na výživné. Řízení o rozvodu manželství může být rovněž pro manžela emočně náročné, je třeba se připravit na to, že soud bude oba manželé jako důkaz vyslýchat.

Advokátní kancelář Mgr. Radomila Macka se problematikou rozvodu, vypořádání společného jmění, či úpravou péče a výživy k nezletilým dětem dlouhodobě zabývá. Budete-li chtít sjednat si schůzku, prosím, využijte jeden z kontaktů uvedených na této stránce.