Investice do majetku druhého z manželů a jejich vypořádání.

01/11/2023
Mgr. Radomil Macek

Jste v procesu vypořádání společného jmění manželů, nebo se na vypořádání připravujete? Investovali jste společné peníze do majetku druhého z manželů a potřebujete vědět, na co máte v případě vypořádání nárok? Tento článek by měl v základních bodech poskytnout odpovědi právě na tyto otázky.

 

Často se setkávám se situací, kdy za doby trvání manželství bylo v nemalé míře investováno zejména do nemovitostí, které ovšem nejsou ve společném jmění manželů a nebudou tedy předmětem vypořádání (typicky byly jedním z manželů nabyty před vznikem manželství, byly nabyty darem od rodičů pouze jedním z manželů atd.) Pokud totiž není předmětná nemovitost ve společném jmění manželů, nebude předmětem vypořádání, a to ani za situace, kdy do ní bylo ve značné míře investováno oběma manželi. Neznamená to však, že žádný nárok v rámci vypořádání společného jmění nevzniká.

Investice, tedy situaci, kdy prostředky ze společného jmění jsou použity na majetek pouze jednoho z manželů, vycházejí z ustanovení § 742 odst. 1, písm. b) občanského zákoníku, které uvádí:

  • 1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla: 

    b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

Je-li tedy za doby trvání manželství investováno ze společných peněz do nemovitosti jednoho z manželů, má tento manžel povinnost druhému manželi polovinu takto vynaložených investic nahradit v rámci vypořádání společného jmění manželů. Pokud tedy manželství trvalo například od roku 2010 do roku 2020, kdy v roce 2012 proběhla rekonstrukce střechy za 500.000,- Kč, v roce 2015 nové zateplení za 300.000,- Kč a v roce 2018 byla zbudována nová terasa za 200.000,- Kč, přičemž všechny tyto investice byly investovány z prostředků ve společném jmění manželů, bylo za doby trvání manželství proinvestováno na majetku jednoho z manželů celkem 1,000.000,- Kč. V případě vypořádání společného jmění manželů by se měla tato skutečnost projevit tak, že manželovi, do jehož nemovitosti bylo investováno, vznikne povinnost druhému manželi uhradit částku 500.000,- Kč.

Ve skutečnosti však problém nastává při prokazování těchto nároků. Chce-li manžel vypořádat i tyto investice, je na něm, aby je soudu prokázal. V takovém případě musí soudu předložit tvrzení, tedy co a kdy bylo na nemovitosti provedeno, že to bylo provedeno ze společných prostředků a zejména kolik bylo peněž bylo takto investováno. Tato tvrzení je třeba doplnit o náležité důkazy, tedy nejčastěji faktury za materiál, práce apod. Vzhledem k tomu, že tyto věci se často řeší s velkým časovým odstupem od jejich provedení a manželé ne vždy mají k dispozici požadované důkazy, dostávají se manželé v těchto případech do důkazní nouze. Je tedy nutné manželům doporučit veškerou dokumentaci pro tyto případy uchovávat.

Vypořádání společného jmění a speciálně vnosy a investice jsou relativně komplikovanou problematikou. Naprostá většina vypořádání společného jmění manželů se navíc skládá z několika dílčích nároků, které je třeba vyhodnotit jednotlivě. Účelem tohoto článku je pouze obecně nastínit, jaké nároky v případě vypořádání mohou vznikat, vyhodnotit Vaše konkrétní nároky a doporučit postup Vám je však možné až po konzultaci v advokátní kanceláři.

Máte-li zájem o vyhodnocení Vašich nároků, doporučení, jak postupovat a případné právní zastoupení ve věci o vypořádání společného jmění manželů, neváhejte se objednat ke schůzce v advokátní kanceláři.